Nowy paszport

Właśnie odebraliśmy nasze nowe paszporty. Każde z nas wyrabiało go z innego powodu. Ja ze względu na zmianę danych osobowych, a Szymon w obawie przed brakiem miejsca na kolejne wizy i pieczątki. Oczywiście wymiana w trasie jest możliwa. Możemy tego dokonać praktycznie w każdym kraju, który posiada polskie placówki dyplomatyczne. Niestety traci się wtedy czas i troszkę więcej funduszy. Dlatego postanowiliśmy wymienić jego paszport jeszcze w Polsce.

W przypadku wymiany paszportu po zmianie nazwiska przysługuje zniżka wprost proporcjonalna do ważności starego dokumentu. Czyli im więcej lat stary paszport jest jeszcze ważny, tym większą zniżkę otrzymasz (1/10 wartości paszportu pomnożone przez pozostałe lata jego ważności). Jest tylko jedno małe „ale”. Taką wymianę trzeba zrobić szybko. W przeciwnym razie trzeba będzie płacić pełną kwotę. Na wymianę ze zniżką ma się czas w zależności od urzędu od jednego do trzech miesięcy. Ja się niestety spóźniłam, bo zaraz po ślubie stary paszport był mi potrzebny na kolejny wyjazd i nie zdążyłabym go wymienić. Teraz już wiem, że powinnam złożyć wniosek o nowy w przeciągu miesiąca od daty zawarcia związku małżeńskiego, a z jego odbiorem poczekać na powrót do Polski. Niestety mądry Polak po szkodzie, albo inaczej usprawiedliwię się tym, że Szymon zarzucił mnie domowymi obowiązkami i w natłoku spraw zapomniałam. Zatem jeżeli ktoś z Was będzie w podobnej sytuacji polecam pospieszenie się. Zawsze kilka złotych w kieszeni zostanie i będzie można wydać je na przykład na jakiś promocyjny bilet autokarowy czy nawet lotniczy, albo ku rozpaczy męża pójść na zakupy.

Natomiast jeżeli przegapicie termin wymiany paszportu, to jest on w teorii ważny przez 60 dni od daty podpisania „cyrografu”. A gdy jesteście za granicą, to macie na to aż cztery miesiące. Czytałam też, że niektóre osoby posługują się starym paszportem o wiele dłużej, ale tego osobiście nie testowałam, więc opinii na ten temat nie mam.

Pamiętajcie też, że gdyby zdarzyło się Wam zapełnić wszystkie strony w paszporcie pieczątkami potwierdzającymi przekroczenie granicy lub naklejkami/stemplami wiz odwiedzanych krajów, również możecie liczyć na wspominaną zniżkę. I tak jak pisałam już wcześniej dokonanie tego możliwe jest zarówno w Polsce jak i za granicą.

Jest jeszcze inna możliwość zniżki przy wyrobieniu nowego paszportu. Wystarczy, że jesteście studentami do 26 roku życia, czy też emerytami albo rencistami. W takim wypadku możecie liczyć na 50% zniżki. Nie wiem tylko czy wspomniane wcześniej zniżki się sumują. Może słyszeliście o takim przypadku?

Zawsze też gorąco kibicuję wszystkim osobom które w wieku powyżej 70 lat mają siłę podróżować, ale też przy okazji informuję je, że mają one prawo o darmowej wymiany paszportu. Hmm…zostało mi jeszcze ponad 40 lat aby to sprawdzić! Trzymajcie kciuki abym miała jeszcze siły podróżować w tym wieku, a także za nasz ZUS abym uzbierała na to fundusze. Aczkolwiek jeżeli pójdę w ślady mojej Babci jest to wielce prawdopodobne. A może i Wy macie Babcię lub Dziadka podróżnika? Pozdrówcie ich serdecznie ode mnie!

 

PODOBAŁ SIĘ TOBIE TEN WPIS?

Jeśli tak, to zarejestruj się aby otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach związanych z naszymi podróżami. Nie ujawnimy nikomu Twojego adresu!

 

Ania

Czerpie z życia pełnymi garściami, świat poznaje wielkimi krokami. Rowerem odkrywa światy nieznane, czasami mąż ma z nią „przechlapane”…

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.